Huset's Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
June 19-22: Huset's Hustle-High Bank Nationals

June 19-22: Huset's Hustle-High Bank Nationals

The World's Best Drivers will be racing for 2 Six-Figure Paydays during The $100K To Win Huset's Hustle June 20th and $250K To Win June 22nd!

$250,000 To Win Huset's High Bank Nationals!

$250,000 To Win Huset's High Bank Nationals!

The $250,000 To Win BillionAuto.com Huset's High Bank Nationals featuring The World of Outlaws returns June 19th-22nd, 2024!

July 17th-20th: The Silver Dollar Nationals

July 17th-20th: The Silver Dollar Nationals

The Historic $53,000 To Win Silver Dollar Nationals tradition continues in 2024! Event tickets and campsites are on-sale now!

Get your tickets now for this Sunday, June 16th, for Goodin Company Night! Buy your tickets today and the early buy online only discount ends on Friday!

6/16/2023 - Jackson Motorplex

6/16/2023 - Jackson Motorplex

Jackson, MN

Border Battle/Merle Johnson Memorial

Classes

  • Cressman Sanitation 410 Outlaw Sprint Cars24 entries
  • Wyffels Hybrids Racesaver Sprint Car Series34 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Cressman Sanitation 410 Outlaw Sprint Cars

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 13 Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
2 6 25 Lachlan McHugh Lachlan McHugh Gold Coast, QLD Gold Coast, QLD 4
3 7 5 Kerry Madsen Kerry Madsen Knoxville, IA Knoxville, IA 4
4 4 3 Tim Kaeding Tim Kaeding San Jose, CA San Jose, CA -
5 8 88 Austin McCarl Austin McCarl Altoona, IA Altoona, IA 3
6 3 16 Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW -3
7 2 22 Riley Goodno Riley Goodno Knoxville, IA Knoxville, IA -5
8 5 83 Justin Henderson Justin Henderson Tea, SD Tea, SD -3
9 13 22K Kaleb Johnson Kaleb Johnson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 4
10 12 7 Lynton Jeffrey Lynton Jeffrey Prairie City, IA Prairie City, IA 2
11 18 8H Jade Hastings Jade Hastings Grand Forks, ND Grand Forks, ND 7
12 10 09 Matt Juhl Matt Juhl Tea, SD Tea, SD -2
13 16 14T Tim Estenson Tim Estenson Fargo, ND Fargo, ND 3
14 9 2KS Chase Randall Chase Randall Waco, TX Waco, TX -5
15 11 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND -4
16 20 23W Scott Winters Scott Winters Butterfield, MN Butterfield, MN 4
17 15 35 Skylar Prochaska Skylar Prochaska Lakefield, MN Lakefield, MN -2
18 19 3J Dusty Zomer Dusty Zomer Brandon, SD Brandon, SD 1
19 21 4W Matt Wasmund Matt Wasmund Jackson, MN Jackson, MN 2
20 24 5G Gage Pulkrabek Gage Pulkrabek East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 4
21 DNF 22 2K Kevin Ingle Kevin Ingle Huron, SD Huron, SD 1
22 DNF 23 05 Colin Smith Colin Smith Sheldon, IA Sheldon, IA 1
23 DNF 17 24T Christopher Thram Christopher Thram Sanborn, MN Sanborn, MN -6
DNS 14 8 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5 Kerry Madsen Kerry Madsen Knoxville, IA Knoxville, IA -
2 4 25 Lachlan McHugh Lachlan McHugh Gold Coast, QLD Gold Coast, QLD 2
3 5 22K Kaleb Johnson Kaleb Johnson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 2
4 3 22 Riley Goodno Riley Goodno Knoxville, IA Knoxville, IA -1
5 2 7 Lynton Jeffrey Lynton Jeffrey Prairie City, IA Prairie City, IA -3
6 7 8H Jade Hastings Jade Hastings Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
7 6 24T Christopher Thram Christopher Thram Sanborn, MN Sanborn, MN -1
8 DNF 8 5G Gage Pulkrabek Gage Pulkrabek East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 88 Austin McCarl Austin McCarl Altoona, IA Altoona, IA -
2 4 83 Justin Henderson Justin Henderson Tea, SD Tea, SD 2
3 2 2KS Chase Randall Chase Randall Waco, TX Waco, TX -1
4 6 8 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX 2
5 3 09 Matt Juhl Matt Juhl Tea, SD Tea, SD -2
6 5 14T Tim Estenson Tim Estenson Fargo, ND Fargo, ND -1
7 8 2K Kevin Ingle Kevin Ingle Huron, SD Huron, SD 1
8 7 4W Matt Wasmund Matt Wasmund Jackson, MN Jackson, MN -1
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 13 Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
2 4 3 Tim Kaeding Tim Kaeding San Jose, CA San Jose, CA 2
3 3 16 Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW -
4 2 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND -2
5 5 35 Skylar Prochaska Skylar Prochaska Lakefield, MN Lakefield, MN -
6 7 23W Scott Winters Scott Winters Butterfield, MN Butterfield, MN 1
7 6 3J Dusty Zomer Dusty Zomer Brandon, SD Brandon, SD -1
8 8 05 Colin Smith Colin Smith Sheldon, IA Sheldon, IA -
All transfer
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 25 Lachlan McHugh Lachlan McHugh Gold Coast, QLD Gold Coast, QLD 12.887
2 1 83 Justin Henderson Justin Henderson Tea, SD Tea, SD 12.969
3 3 3 Tim Kaeding Tim Kaeding San Jose, CA San Jose, CA 13.056
4 11 22 Riley Goodno Riley Goodno Knoxville, IA Knoxville, IA 13.171
5 12 09 Matt Juhl Matt Juhl Tea, SD Tea, SD 13.237
6 14 16 Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW 13.247
7 5 7 Lynton Jeffrey Lynton Jeffrey Prairie City, IA Prairie City, IA 13.261
8 19 2KS Chase Randall Chase Randall Waco, TX Waco, TX 13.301
9 10 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND 13.321
10 20 5 Kerry Madsen Kerry Madsen Knoxville, IA Knoxville, IA 13.325
11 18 88 Austin McCarl Austin McCarl Altoona, IA Altoona, IA 13.329
12 6 13 Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND 13.334
13 23 22K Kaleb Johnson Kaleb Johnson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 13.361
14 17 14T Tim Estenson Tim Estenson Fargo, ND Fargo, ND 13.401
15 21 35 Skylar Prochaska Skylar Prochaska Lakefield, MN Lakefield, MN 13.404
16 15 24T Christopher Thram Christopher Thram Sanborn, MN Sanborn, MN 13.409
17 22 8 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX 13.409
18 2 3J Dusty Zomer Dusty Zomer Brandon, SD Brandon, SD 13.417
19 16 8H Jade Hastings Jade Hastings Grand Forks, ND Grand Forks, ND 13.569
20 13 4W Matt Wasmund Matt Wasmund Jackson, MN Jackson, MN 13.772
21 9 23W Scott Winters Scott Winters Butterfield, MN Butterfield, MN 13.884
22 4 5G Gage Pulkrabek Gage Pulkrabek East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 13.952
23 24 2K Kevin Ingle Kevin Ingle Huron, SD Huron, SD 14.242
DQ 8 05 Colin Smith Colin Smith Sheldon, IA Sheldon, IA 13.536

Wyffels Hybrids Racesaver Sprint Car Series

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN 1
2 3 23 Brandon Bosma Brandon Bosma Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA 1
3 15 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 12
4 1 96 Blaine Stegenga Blaine Stegenga Valley Springs, SD Valley Springs, SD -3
5 10 31 Koby Werkmeister Koby Werkmeister Armour, SD Armour, SD 5
6 6 12L John Lambertz John Lambertz Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -
7 18 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 11
8 7 86 Jacob Hughes Jacob Hughes Hartford, SD Hartford, SD -1
9 17 2D Dusty Ballenger Dusty Ballenger Harrisburg, SD Harrisburg, SD 8
10 9 15V Cole Vanderheiden Cole Vanderheiden Papillion, NE Papillion, NE -1
11 11 19 Nate Eakin Nate Eakin Okoboji, IA Okoboji, IA -
12 12 74N Luke Nellis Luke Nellis Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
13 5 23C Ben Crees Ben Crees Jackson, MN Jackson, MN -8
14 20 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN 6
15 19 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN 4
16 16 80P Jacob Peterson Jacob Peterson Hartford, SD Hartford, SD -
17 DNF 8 24G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -9
18 DNF 13 33 Trevor Smith Trevor Smith Sanborn, IA Sanborn, IA -5
19 DNF 4 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -15
20 DNF 14 90 Eric Schulz Eric Schulz Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -6
10 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2D Dusty Ballenger Dusty Ballenger Harrisburg, SD Harrisburg, SD 1
2 1 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN -1
Top 2 transfer
3 3 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN -
4 4 4D Logan Domagala Logan Domagala Brandon, SD Brandon, SD -
5 5 55R Ryan Serrao Ryan Serrao Brookings, SD Brookings, SD -
6 7 11F Austin Fox Austin Fox Spencer, IA Spencer, IA 1
DNS 6 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -
DNS 8 18D Dalton Domagala Dalton Domagala Brandon, SD Brandon, SD -
DNS 9 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -
10 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 1
2 1 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN -1
Top 2 transfer
3 3 1300 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN -
4 6 54 Michael Stien Michael Stien Ceylon, MN Ceylon, MN 2
5 4 6B Bayley Ballenger Bayley Ballenger Harrisburg, SD Harrisburg, SD -1
6 7 9 Dominic Dobesh Dominic Dobesh Brookings, SD Brookings, SD 1
7 9 28G Gracyn Masur Gracyn Masur Brandon, SD Brandon, SD 2
8 DNF 8 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -
9 DNF 5 91 Andrew Sullivan Andrew Sullivan Arnold's park, IA Arnold's park, IA -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31 Koby Werkmeister Koby Werkmeister Armour, SD Armour, SD 1
2 1 96 Blaine Stegenga Blaine Stegenga Valley Springs, SD Valley Springs, SD -1
3 3 24B Brandon Buysse Brandon Buysse New Ulm, MN New Ulm, MN -
4 4 33 Trevor Smith Trevor Smith Sanborn, IA Sanborn, IA -
Top 4 transfer
5 6 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN 1
6 9 56 Bill Johnson Bill Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 3
7 5 55R Ryan Serrao Ryan Serrao Brookings, SD Brookings, SD -2
8 7 11F Austin Fox Austin Fox Spencer, IA Spencer, IA -1
9 DNF 8 3D Dan Griep Dan Griep Minnetonka, MN Minnetonka, MN -1
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 23C Ben Crees Ben Crees Jackson, MN Jackson, MN -
2 4 24G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 2
3 5 12L John Lambertz John Lambertz Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 2
4 2 90 Eric Schulz Eric Schulz Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -2
Top 4 transfer
5 7 2D Dusty Ballenger Dusty Ballenger Harrisburg, SD Harrisburg, SD 2
6 3 4D Logan Domagala Logan Domagala Brandon, SD Brandon, SD -3
7 6 4S Mike Stien Mike Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -1
8 8 18D Dalton Domagala Dalton Domagala Brandon, SD Brandon, SD -
DNS 9 28G Gracyn Masur Gracyn Masur Brandon, SD Brandon, SD -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 86 Jacob Hughes Jacob Hughes Hartford, SD Hartford, SD 1
2 6 19 Nate Eakin Nate Eakin Okoboji, IA Okoboji, IA 4
3 1 74N Luke Nellis Luke Nellis Forest Lake, MN Forest Lake, MN -2
4 5 30 Matt Johnson Matt Johnson St. Peter, MN St. Peter, MN 1
Top 4 transfer
5 7 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN 2
6 8 1300 Brett Allen Brett Allen Gaylord, MN Gaylord, MN 2
7 4 91 Andrew Sullivan Andrew Sullivan Arnold's park, IA Arnold's park, IA -3
8 3 9 Dominic Dobesh Dominic Dobesh Brookings, SD Brookings, SD -5
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15V Cole Vanderheiden Cole Vanderheiden Papillion, NE Papillion, NE -
2 5 23 Brandon Bosma Brandon Bosma Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA 3
3 2 17 Wade Hansen Wade Hansen Clarkfield, MN Clarkfield, MN -1
4 4 80P Jacob Peterson Jacob Peterson Hartford, SD Hartford, SD -
Top 4 transfer
5 6 10 Trevor Serbus Trevor Serbus Olivia, MN Olivia, MN 1
6 8 6B Bayley Ballenger Bayley Ballenger Harrisburg, SD Harrisburg, SD 2
7 3 54 Michael Stien Michael Stien Ceylon, MN Ceylon, MN -4
8 7 26G Hannah Graf Hannah Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1

Latest Photos

Latest Videos

Sammy Swindell qualifying at Husets Speedway
Mike Nichols - Husets Speedway Micro Racing
Robby Wolfgang 360 Sprint Car A Feature Husets Speedway 9/3/12
Gary Brown Jr. In car HD. 7/8/2012 Husets Speedway
Pizza Ranch
Sprint Source
MyRacePass
Folkens Bros Trucking
Holiday Inn Express
Caseys
Wyffels Hybrids
Billion Automotive
Kevin Nouse Designs
SeaFoam
Myrl  Roy’s Paving
IBEW Local 426
Kibble Equipment
NOS Energy Drink